Destek Departmanı

SIK SORULAN SORULAR

Alanadı / Domain

Alan Adı(Domain), internette yer almak için sahip olmanız gereken kimliktir. Yani alan adları web sitenizin adı ve adresidir. Bu adres olmadan ziyaretçiler sitenize ulaşamazlar.

Domain adı seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli beş kriteri şöyle sıralayabiliriz:

  • Seçeceğiniz domain adının daha önceden seçilmediğinden emin olun.
  • Kısa ve hatırlanabilir bir domain seçin.
  • Rakamları ve işaretleri kullanmaktan kaçının.
  • İşinizle ilgili kelimeleri kullanın.
  • Ticari faaliyetler için .com uzantısını tercih edin.
  • .com : Ticari kuruluşlar için
  • .net : Çalışma alanı internet olan kuruluşlar için
  • .org : Dernekler, Organizasyonlar için
  • .gov : Devlet kuruluşları için
  • .edu : Eğitim kuruluşları için

***.alanadiniz.com şeklinde alabileceğiniz, ana domaine bağlı fakat farklı bir hesap yaratabileceğiniz domainler anlamına gelmektedir.

Doğal olarak web sitenizle ilgili insanlara sunacağınız ilk izlenim domain ile olacaktır. Bu sebeple domain seçimi ve takibi oldukça önem taşır. Domain, web sitenizin faaliyetleri hakkında ve yaptığınız işle ilgili kullanıcılara fikir sunar. Özellikle pazarlama stratejisi açısından domain çok işinize yarar.
Kısacası domain, marka bilinirliğini artırır.

Linux Hosting

Linux tabanlı sunucularda PHP desteği verilen hosting hizmetidir.

Linux Hosting hizmetimizde cPanel mevcuttur.

 

Linux Hosting hizmetimiz internet sitesi yayınlamak ve e-posta kullanımına imkan sağlayan bir hizmettir.

 

Linux Hosting hizmetimizde MariaDB ve MySQL desteği mevcuttur.

Maalesef Linux Hosting hizmetimiz ASP.NET veya .NET CORE gibi frameworkleri desteklememektedir. Eğer websiteniz ASP.NET veya .NET CORE gibi frameworklere ihtiyaç duyuyorsa, Windows Hosting hizmetimizi inceleyebilirsiniz.

Windows Hosting

Windows tabanlı sunucularda ASP ve PHP desteği verilen hosting hizmetidir.

Windows Hosting hizmetimizde Plesk Panel mevcuttur.

Windows Hosting hizmetimiz internet sitesi yayınlamak ve e-posta kullanımına imkan sağlayan bir hizmettir.

Windows Hosting hizmetimizde MSSQL ve MySQL desteği mevcuttur.

Linux Hosting cPanel kontrol panelini kullanırken, Windows Hosting Plesk kontrol panelini kullanmaktadır. Ayrıca Linux Hosting Servisimizde PHP yazılım dili ve MariaDB veya MySQL veri tabanı desteklenirken, Windows Hosting hizmetinde ise ASP ve PHP yazılım dilleri. MSSQL ve MySQL veri tabanları desteklenir.

VPS Hosting

Virtual Private Server, fiziksel bir sunucunun sanallaştırma yazılımları ile birden çok sunucuya bölünerek kaynakları en verimli şekilde kullanmasını sağlayan yapıdır.

Kiraladığınız VPS sunucunun içerisine istediğiniz işletim sistemini kurabilir, istediğiniz programı çalıştırabilirsiniz.

 Web sitenizin yayınlanması için ihtiyaç duyabileceğiniz tüm dosyaları ve veri tabanlarını depolayan bilgisayarlar sanal sunucudur. Web sitenizi VPS ile daha güvenli bir yerde muhafaza etmiş olursunuz.

Evet,  özellikle de güce ve esnekliğe ihtiyacınız varsa.

VPS hosting size özel kaynaklar sağlar. Bu, CPU gücünüzü, RAM’inizi veya disk alanınızı paylaşmanıza gerek olmadığı anlamına gelir. Tamamen kendi isteğinize göre kontrol ettiğiniz ayrılmış kaynaklarınız bulunur.

Evet, yükleyebilirsiniz. VPS kiralama ile hizmetinizi bir VPN sunucusuna, Web Sunucusuna, posta sunucusuna, oyun sunucusuna vb. dönüştürebilirsiniz. Bir VPS hosting hizmetinin güzelliği, sunucunuzu ve kaynaklarınızı nasıl yönettiğiniz üzerinde tam kontrole sahip olmanızdır.

Sorunuz mu Var?

MESAJ YAZIN